Takarónk 500 g/m2 súlyú, 100%-os tisztaságú ausztrál báránygyapjúból készül. A gyapjú felhasználását megelőzően nem esett át vegyi kezelésen, így természettől örökölt kedvező tulajdonságai mellett megőrizte lanolin-tartalmát is, amely hosszabb használhatóságot biztosít. Gyapjútermékeink emellett csak natúr, vagy növényi festékkel színezett/mintázott kivitelben készülnek.
Kényelem, frissesség és a klíma az, amit gyapjú termékeink nyújtanak Önnek. Az ágynemű legfontosabb része a takaró, derékalj, párna, ezért is fontos, hogy a termék természetes anyagból készüljön.
Tökéletes termotulajdonságának köszönhetően, akár nyáron 40 fokban sem kell azon aggódni, hogy testünk túlhevül, hiszen a gyapjú termékeknek hőmérséklet kiegyenlítő hatása van.
Használata során segít megelőzni a reumatikus panaszokat és ízületi problémákat.
A képen látható termék mindkét oldala gyapjú, tehát dupla réteg biztosítja a kényelmet. Ezeket a termékeket rendkívül fontosnak tartjuk az egészség megőrzése, és a komfort érzet növelés szempontjából. Termékeink megőrzik a gyapjú minden kiváló tulajdonságát.
Tisztítás és karbantartás
Az ismert népi praktika szerint télen, hószállingózáskor a friss havon kell végig húzni. Ezt meg kell ismételni a másik oldalával is, ezután a havat leseperni róla, így a nedvességet magába szívva megtisztul a gyapjú.
Nyáron pedig szellőztetés alkalmával egy virágpermetezőbe kevert oldattal ( tiszta víz + gyapjú mosószer keveréke) célszerű átpermetezni a gyapjú egész felületét.
A gyapjú egy speciális anyag, ezért tisztítása is speciális eljárást igényel! A gyapjú természetes lanolintartalmának és eredeti anyagstruktúrájának megőrzéséhez érdemes mindig kifejezetten gyapjútermékek tisztításához kifejlesztett termékeket alkalmazni.
A mosás mellett a gyapjútermékek meghálálják a bizonyos időközönként történő, ún. tisztító átszellőztetést is. A közvetlen, erős napfény, a nyári meleg erre kevésbé alkalmas, sokkal előnyösebb, ha télen, szitáló esőben vagy ködös, nyirkos időben történik a kiszellőztetésük.
Szellőztetésről bővebben
Nagyon fontos a gyakori szellőztetés, melynek hatására a gyapjú felfrissül, megújul. A szellőztetést árnyékos helyen, páradús időben célszerű végrehajtani, hiszen ennek hatására regenerálódik az élő gyapjú. Erős napfénynek, és hőhatásnak nem szabad kitenni a terméket. Ha hosszabb ideig nincs páradús idő, akkor szellőztetéskor permetezzen vizet a gyapjú ágyneműre. A szellőztetés időtartama pedig legalább 8 óra legyen. Előtte, illetve utána óvatosan rázza ki gyapjú ágyneműt. A derékaljak szellőztetése különösen fontos, hiszen beágyazott állapotban nehezen tud szellőzni.
Mosása
A kevésbé poros, öntisztuló gyapjú termékeket 2-3 évente célszerű kimosni, gyakrabban viszont csak indokolt esetben. A mosógépben történi mosás nem ajánlott, hiszen a vastagabb gyapjú ágynemű nem fér bele a mosógépbe, illetve akkora mennyiségű vizet szív magába, aminek a súlyától a mosógép dobja leszakadhat. A centrifugálás hatására pedig gyapjú termékein gyorsabban összefilcesedhetnek.
Langyon kézmeleg 25-30 °C-os vízben, gyapjúmosószerrel történjen a tisztítás, óvatos nyomkodással. Ne hagyja sokáig vízben ázni a terméket! Ezután hideg vízzel öblítse le, óvatosan simogassa ki a vizet belőle. A dörzsölés, illetve csavarás sem kedvez az alapanyagnak!
A szárítás szabad ég alatt, árnyékos, levegős helyen történjen. Ne tegye a terméket kályha, fűtőtest, illetve erős napfényre, mert besárgulhat, kiszáradhat!
Ha nagyon bepiszkolódik gyapjú ágyneműje, vagy csak nem akar a mosással bajlódni, érdemes elvinni tisztítóba, ahol kímélő és szakszerű vegytisztítást kaphat!
A feltüntetett méretek névleges méretek, melytől néhány cm eltérés előfordulhat!
Merinóról általában
A merinó gyapjú nem szúr, mint a többi hagyományos gyapjú, puha, emellett hőszigetelő képessége rendkívül jó és minden egyes szál lélegzik. A legfontosabb tényező a textilben lévő levegő mennyisége, hiszen a hullámosságuknak köszönhetően nem tudnak összetömörödni. Stabil hőmérsékletet biztosít viselőjének, növelve így annak komfortérzetét.
Lényegesen jobb alapanyag, mint a szintetikus szálak, hiszen a nedvesség a gyapjúszálakon keresztül távozik. Felesleges nedvességet elvezeti a test felületéről és akár 40%-os nedvességtartalom mellett is száraz tapintású marad.
Gyapjú töltetű termékek
Gyapjúszál töltettel rendkívül kényelmes és puha paplanok készíthetők. A gyapjú nedvességfelvevő képessége rendkívül jó. Képes saját súlyának 30 %-át is meghaladó nedvességet felvenni úgy, hogy nem válik nedves tapintásúvá. A felületét borító viaszanyag miatt szennytaszító. A szálak felülete pikkelyes szerkezetű, ezért szálvándorlásra, filcesedésre hajlamos.
A gyapjú töltet használati értékének és a termék megjelenésének további javítása érdekében lehetséges, sőt szükséges a gyapjúhoz valamennyi (5-20 % közötti) poliészter szálat keverni. Fontos tisztában lenni, hogy ezzel a termék minőségét javítjuk, tartósságát növeljük, illetve a filcesedési folyamatot lassítjuk.
A gyapjú pozitív élettani hatásai
Csökkenti a reumás panaszokat az éjszaka folyamán
A gyapjú viasz, más néven a lanolin, revitalizáló hatású, és serkenti, pozitív hatással van a vérkeringésünkre.
Higiénikus alvó környezetet biztosít
Asztmás, allergiás, vagy más légúti panaszok esetén is megfelelő. A gyapjú természetes öntisztuló képességgel rendelkezik, nem atkásodik, nem porosodik (elektrosztatikusan nem töltődik, ezért nem vonzza a port), így antiallergén hatású. Fontos, hogy rendszeresen és jól átszellőztessük, hogy tudjon regenerálódni a gyapjú.
Ha jól szellőző fekhelyet szeretnénk, és előnyben részesítjük a természetes anyagokat, emellett fontos számunkra, hogy hosszú élettartamú terméket válasszunk, akkor a legjobb döntés, ha gyapjú terméket választunk!